piątek, 1 kwietnia 2016

Bitnicy – przodkowie dzisiejszych hipsterów?


im są bitnicy? Byli to przedstawiciele ruchu kulturalno-literackiego, który powstał w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 50 i 60 XX wieku. Bitnicy sprzeciwiali się amerykańskiemu stylowi życia, zwłaszcza konsumpcjonizmowi. Charakteryzowali się także zamiłowaniem do filozofii, jazzu, alkoholu i narkotyków, które miały służyć jako swoista inspiracja i olśnienie. Jak wyglądał typowy przedstawiciel Beat Generation? Niechlujnie, lecz dziś rzekłbym, że gustownie. Czarny golf, czarne jeansy, koszule w paski, na nosie okulary typu clubmaster a w ręku tomik wierszy. 

Taki zestaw przywodzi mi na myśl przedstawiciela innego światka, mianowicie hipstera. Jednak czy naprawdę współczesna subkultura ma coś wspólnego z bitnikami? Myślę, że niewiele. Za "renesansem z San Francisco" (inna nazwa bitników) stały niewątpliwie jakieś idee. Czy to sprzeciw wobec norm społecznym, czy anarchistyczne i indywidualistyczne poglądy. Bitnikami byli poeci. Ich wizerunek był zaprzeczeniem szeroko rozumianej mody. Jaką myśl przewodnią niosą dzisiejsi hipsterzy? Co kryje się za portretem osoby jadającej w najmodniejszych restauracjach i słuchającej tzw. alternatywnej muzyki? Łudząco podobny ubiór nie jest także cechą wspólną. To co hipsterzy mają na sobie jest perfekcyjnie przemyślane. W przypadku bitników był to swoisty przypadek.

Inspiracją do napisania tego posta był film "Na śmierć i życie", który opowiada tak naprawdę historię, można powiedzieć, pierwszych bitników. Gorąco go polecam. W jednej z głównych ról gra Daniel Radcliffe, więc jeżeli znacie go tylko z Harry'ego Potter'a, to można chociażby z ciekawości zobaczyć jak radzi sobie w innych rolach.

7 komentarzy:

 1. Oglądałam ten film i jestem pod ogromnym wrażeniem gry aktorskiej Daniela Radcliffa.

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. O, nawet nie wiedziałam, że jest coś takiego... Musiałabym film obejrzeć albo poczytać, żeby próbować porównać w czym są podobni do hipsterów, bo na chwilę obecną nie jestem w stanie ogarnąć czy rzeczywiście to podobieństwo jest. Ale widzę potencjał.

  OdpowiedzUsuń
 5. O tym nie wiedziałem, więcej takich ciekawych postów. Super temat:)
  http://freshisyummy.blogspot.com/2016/04/castle.html

  OdpowiedzUsuń
 6. na pewno obejrzę ten film.

  michalzlifestyleandfashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Niezależnie jak by nie wyglądali ... pewnie bardzo to odbiega od dzisiejszych hipsterów ;)

  Autor ten sam tyle że nowy adres : zazul.blog.pl

  OdpowiedzUsuń