czwartek, 17 kwietnia 2014

Chanel


Historia w pigułce

Gabrielle Bonheur Chanel
przyszła na świat 19 sierpnia 1883 roku w niewielkim, francuskim mieście Saumur. Będąc jeszcze małą dziewczynką utraciła matkę a ojciec porzucił ją i resztę rodzeństwa. Wraz z siostrami Gabrielle trafiła do sierocińca prowadzonego przez zakonnice, który z pewnością odcisnął na niej piętno w dorosłym życiu. Kiedy osiągnęła pełnoletność przyuczała się zawodu szwaczki a także dorabiała śpiewem występując w francuskich kawiarniach. Tam też zrodził się jej pseudonim pod jakim później poznał ją cały świat - Coco.


W 1913 roku otworzyła pierwszy sklep z kapeluszami i akcesoriami, który z pewnością był podwaliną domu mody, który powstał kilka lat później pod marką "Chanel". Sama Coco stała się rewolucjonistką w świecie mody. Zaczęła lansować ubrania, które wywoływały poruszenie a jednocześnie cieszyły się niemałym zainteresowaniem. Zrezygnowała z gorsetów, wprowadziła dżersej do codziennego ubioru i prezentowała coraz krótsze spódniczki. Do tego stopnia stała się idolką kobiet, że nawet fryzura jaką nosiła była must have ówczesnego świata.

Przełomem okazało się wypuszczenie w 1921 roku na rynek zapachu Chanel No 5. Perfumy stały się synonimem kobiecości, luksusu i pożądania. Sama Marylin Monroe powiedziała, że są jedyną rzeczą jaką ubiera do łóżka. Do dzisiaj perfumy są najlepiej sprzedającymi się na świecie. 

(Cena: 100 ml - 350 zł)

Tworzyła nieskomplikowane kroje i fasony. Pierwsze skrzypce grała czerń oraz biel. To właśnie dzięki niej poznaliśmy "małą czarną". Była także wielbicielką biżuterii, szczególnie pereł.Chanel 2.55
 Nieśmiertelny model. Zaprojektowany przez Coco w 1920 r. z potrzeby uwolnienia damskich ramion od przesadnego ciężaru. Do dzisiaj pozostaje jedną z najbardziej pożądanych torebek na świecie.
(Cena: 14 500 zł)

W roku 1939, wraz z nadejściem wojny Coco była zmuszona zamknąć dom mody. Przez swój romans z nazistowskim oficerem została także aresztowana pod zarzutem współpracy z Niemcami, choć nie na długo. Opuściła Paryż, aby na 10 lat osiąść w Szwajcarii. W 1954 r. wróciła i ochoczo wzięła się do pracy, z zamiarem ponownego podbicia światowych wybiegów.

 Zmarła 10 stycznia 1971 w Paryżu. W chwili śmierci miała 88 lat.
 Od 1983 roku po dziś dzień domem mody "Chanel" zarządza Karl Lagerfeld

10 komentarzy:

 1. cieszę się i mam nadzieję, że wraz z kolejnymi stylizacjami coraz więcej osób będzie podzielało Twoje zdanie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Najfajniejsze jest to, że nie poddawała się, była wytrwała i usłyszał o niej cały świat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Inspirująca kobieta! Post napisany bardzo ciekawie z licznymi zdjęciami. Wszystko mi się spodobało:)

  http://freshisyummy.blogspot.com/2014/04/boss-ass-bitch.html

  OdpowiedzUsuń
 4. O tak, Coco jest nieprzeceniona w dziedzinie mody i zostawiła nam wielką spuściznę. Nie wiadomo, gdzie były dziś świat, gdyby nie ona.

  OdpowiedzUsuń
 5. fajna notka
  a propos Chanel zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. I love chanel <3 I cannot wait to buy my Chanel bag! Just a couple of more months haha :)
  xoxo
  Fashfab

  Join our Romwe Giveaway!
  Romwe Giveaway

  OdpowiedzUsuń
 7. fajnie, że zrobiłeś taką notkę, gdyż nie każdy zna tę historię, a to bardzo ważne by mieć chociaż minimalne pojęcie o świecie mody :)
  ~ suitabledress.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Czekamy na nowy post!:)

  http://freshisyummy.blogspot.com/2014/04/liar-liar.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze czytam Twoje posty bo nie są przesadnie długie, a pasuje mi ich język. Kilku rzeczy w sumie nie wiedziałem lub połowicznie, dlatego dzięki :D
  Pozdrawiam Cię, Nabil ;)

  http://www.nabilunity.com/
  https://www.facebook.com/NabilUnity

  OdpowiedzUsuń